Rodzaje przełączników w klawiaturze mechanicznej gamingowej

Comments (0)

Rodzaje przełączników w klawiaturze mechanicznej gamingowej

Każdy gracz wie, że w sklepach dostępne są różne rodzaje przełączników w klawiaturze gamingowej. Ich zróżnicowana kolorystyka nie jest przypadkowa, ponieważ sugeruje ona, z jakim konkretnie switchem mamy do czynienia.

 

Na rynku pojawiło się wiele przełączników klawiaturowych, ich wybór zależy od indywidulanych preferencji ich użytkownika oraz tego, czy dana klawiatura mechaniczna będzie wykorzystywana wyłącznie do gier komputerowych czy też posłuży również do pisania. Najczęściej spotykane przełączniki mechaniczne są dostępne w następujących kolorach:

  • switche czerwone – lineary,
  • przełączniki brązowe - tactile, czyli przełączniki dotykowe,
  • switche niebieskie – click-tactile, czyli przełączniki dźwiękowo-dotykowe,
  • przełączniki czarne - typ przełączników liniowych,
  • switche silver – lineary,
  • przełączniki szare - typ przełączników dotykowych,
  • przełączniki zielone - typ przełączników click-tactile,
  • switche clear – tactile.

 

Ponad to gracz komputerowy może także wybrać przełączniki typu silent, speed, low profile czy RGB.

switche klawiatura mechaniczna

Źródło zdjęcia: SteelSeries

 

Rodzaje przełączników w klawiaturze gamingowej – zalety tych komponentów

Switche w klawiaturach gamingowych zdecydowanie polepszają komfort użytkowania klawiatury mechanicznej, znacznie poprawiając szybkość przenoszenia polecenia z klawiatury na ekran, a także umożliwiając dostosowanie jej, zarówno do gry, jak i do ogólnej pracy. Markowe switche do klawiatury mechanicznej są zaprojektowane w taki sposób, aby wyróżniały się długą żywotnością. Dobry przycisk gamingowy ma obudowę wykonaną z polimeru. W jego wnętrzu znajduje się sprężyna o charakterystyce dopasowanej do danego typu switcha. Najdroższym elementem konstrukcji przełącznika w klawiaturze mechanicznej jest układ stykowy. Składa się on z dwóch miedzianych blaszek, pokrytych cienką warstwą złota. Rozwiązanie to zapewnia odporność na korodowanie i daje 99,9%, a nawet 100% pewności, że nastąpi rejestracja wciśnięcia klawisza.

 

Charakterystyka czerwonych i brązowych przełączników w klawiaturze mechanicznej

 

Czerwone przełączniki, tak zwane lineary, charakteryzują się siłą nacisku potrzebną do aktywacji, która wynosi 60g. To switche, które w przeważającej mierze nadają się dla gracza. Te typowe, najcichsze przyciski gamingowe, bardziej sprężyste od black i blue, dedykowane są graczom w gry RTS, wyróżniającym się szybkim tapowaniem. Czerwone przełączniki są polecane tym osobom, które z reguły uderzają z dużą siłą w klawiaturę. To rozwiązanie nie nadaje się dla osób piszących szybko i dużo tekstów, gdyż łatwo tutaj o literówki. Z koeli brązowe przełączniki o sile nacisku 55g i aktywacji przy 45g, to najlepsze połączenie, gdy chce się korzystać z klawiatury do gry i pisania. Ledwo wyczuwalny opór przy wciskaniu klawisza, bez potrzeby jego dociskania do końca, to jedna z największych zalet tego typu switchów. Popularne, brązowe przyciski, choć odrobinę głośniejsze od czerwonych, nie nastręczają żadnych problemów w podwójnym tapowaniu, dlatego nadają się do każdego rodzaju gier komputerowych. Na rynku są dostępne także switche blue o sile nacisku 60g z aktywacją, która odbywa się przy 50g i są zaliczane do kategorii dźwiękowo- dotykowych przełączników. Mogą one powodować lekkie opóźnienie w trakcie szybkiego tapowania. Głośniejszy „klik” i wyczuwalne „tyknięcie” może powodować niewielkie rozproszenie w czasie gry.

switche przełączniki cherry klawiatura mechaniczna

Źródło zdjęcia: Cherrymx.de

 

Switche blue, clear, green i silver – przeznaczenie tych przełączników

Niebieskie przełączniki polecane są osobom, które posługują się klawiaturą mechaniczną w celu pisania na niej, a gry traktują wyłącznie jako sporadyczną rozrywkę. Z kolei trudno dostępne w Polsce, zielone switche o sile nacisku 80g i aktywacji, która odbywa się przy 70g, to click tactile. Stworzone głównie do bardzo częstego pisania na klawiaturach mechanicznych. Mogą być one wykorzystywane do gry, ale z pewnością nie dadzą tak dobrych rezultatów, jak czerwone i brązowe przyciski. Podobnie sprawa wygląda z clearami. Przełączniki clear, również trudne do kupienia w Polsce, to popularne tacticleo sile nacisku 45g i aktywacji przy 55g, które świetnie nadają do codziennego pisania. Wymagają one użycia znacznie większej siły nacisku. Charakterystyczny guzek, wyczuwany w czasie aktywacji klawisza, jest znacznie wyraźniejszy niż w switchach brown. Wielką gratką dla fanów gier komputerowych, z pewnością będą przełączniki silver, które są przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. To switche dedykowane graczom FPS i RTS/MOBA. Skok nacisku wynosi 1.2 mm na aktywację oraz 3.4 mm na cały klik. To typowe lineary, trochę twardsze od czerwonych przełączników i równie ciche. Krótki klik umożliwia pisanie, które jest znacznie przyjemniejsze i łatwiejsze w porównaniu do typowych przełączników gamingowych.

klawiatura mechaniczna RK61

Przełączniki to jeden z kluczowych elementów, jaki występuje w klawiaturze. To niepozorne z wyglądu komponenty odpowiadają za jakość tego urządzenia peryferyjnego i co istotne za jego przeznaczenie i sposób działania. Mają one niebagatelne znaczenie dla osób, które pasjonują się grami komputerowymi.

 

 Proponowane klawiatury

1. RK61 Biała BROWN SWITCH

2. RK61 Biała RED SWITCH

Leave a Reply

All fields are required