Czy czas na rolety sterowane automatycznie?

Comments (0)

Czy czas na rolety sterowane automatycznie?

Czy warto już teraz wybrać rozwiązanie polegające na automatycznym zarządzaniu domem, które jest dostosowane do naszych potrzeb?

Na pewno nie jeden z nas słyszał o inteligentnym domie. Coraz więcej osób sięga po to rozwiązanie. Jednym z elementów tego rozwiązania jest skrojone na nasze potrzeby zarządzanie roletami. W naszym artkule opiszemy taką komunikację opartą na rozwiązaniu firmy Somfy.

Jak każdy układ, tak również i ten ma swoje centralne miejsce, z którego przekazywane są polecenia do podłączonych urządzeń. Odbywa się to w dwukierunkowej technologii, bezprzewodowej komunikacji radiowej io-homecontrol®. Dwukierunkowa oznacza, że wydajemy polecenie wybranemu urządzeniu np. przy pomocy pilota, telefonu, tabletu lub domofonu, następnie otrzymujemy zwrotną informacje w czasie rzeczywistym o jego wykonaniu. Na bieżąco możemy śledzić wykonywanie polecenia (np. proces zamykania rolet, bramy) lub sprawdzić obecne ich położenie. Otrzymamy również informacje o problemach spowodowanych np. brakiem zasilania lub napotkaniem na przeszkodę.

 

Główna centralą sterująca jest urządzenie o nazwie TaHoma®. To urządzenie integruje i zarządza wszystkimi możliwymi urządzeniami zainstalowanymi w twoim domu współpracującymi za pomocą jednej z technologii io, RTS, zWave, enocean (ponad 100 urządzeń). Umożliwia ono kontrolowanie np. bramami garażowymi i wjazdowymi, alarmami, ale także roletami, żaluzjami fasadowymi, oświetleniem, ogrzewaniem i wieloma innymi urządzeniami domowymi. Otrzymujemy indywidualny 128 bitowy klucz szyfrujący. Zasięg komunikacji to 20m w budynku przez ściany betonowe.

 

Innym rozwiązaniem dedykowanym do zarządzania wybranej grupie urządzeń jest centrala CONNEXOO. Umożliwia ona kontrolowanie jednej z 3 grup urządzeń tj.

  1. markiz i pergoli Connexoon Tarrace;
  2. rolet i żaluzji Connexoon Window;
  3. bramami wjazdowymi, garażowymi, alarmem, oświetleniem Connexoon Access.

Jeśli jesteś zdecydowany na sterowanie tylko np. roletami, żaluzjami, alarmem to zdecydowanie wybieramy Connexoon Window.

Do obu ww. urządzeń zupełnie za darmo i bez rejestracji pobieramy odpowiednie oprogramowanie. Aplikacje dostępne są dla systemów Android oraz iOS.

 

Czy opłaca się wyposażyć rolety w napędy elektryczne?

Po tej krótkiej prezentacji serca systemu, omówimy cechy rolet zaopatrzone w napęd elektryczny.

Rolety zapewniają cień, bezpieczeństwo, a także dają poczucie prywatności.

Poprawiają wszelkie parametry izolacyjne okien – zarówno cieplne jak i akustyczne.

Można je dostosować do wyglądu fasady - zarówno pod względem technologii wykonania, zastosowanych materiałów jak i koloru. Nie ma tu również znaczenia, czy jest to nowy dom, czy już istniejący.

 

Bez względu na to czy wybierzesz model standardowy, najnowszej generacji z regulowanymi lamelami, czy też rolety uchylne –producent (Somfy) zapewni rozwiązanie dla wszystkich typów rolet, by perfekcyjnie dostosować je do wyglądu fasady - zarówno pod względem technologii wykonania, zastosowanych materiałów jak i koloru. Każdą roletę można wyposażyć w napęd elektryczny.

 

Kilka słów o ochronie napędów rolet przed uszkodzeniami, która wydłużają ich żywotność.

 

  • Detekcja przeszkód - Roleta zatrzymuje się po napotkaniu przeszkody, chroniąc tym samym roletę i napęd przed uszkodzeniami.
  • Ochrona przed zamarzaniem - Automatycznie zatrzymuje się jeżeli listwy są zablokowane przez lód.
  • Automatyczne ustawienia - Rolety otworzą się i zamkną całkowicie za każdym razem.
  • Zniechęcenie włamywaczy - Rolety wytrzymują próby otwarcia ich z zewnątrz dzięki dopasowanym dodatkowym blokadom.

 

 

Rolety mogą być sterowane również za pomocą czujników lub programatora czasowego TaHomy lub CONNEXOO.

 

  • Powyższe centralne urządzenia umożliwiają zamykanie i otwieranie rolet w godzinach ustalonych przez Ciebie.

• W zależności od warunków pogodowych dzięki czujnikom montowanym wewnątrz lub na zewnątrz

możesz je włączać lub wyłączać, kiedy tylko będziesz tego potrzebować. We wszystkich pomieszczeniach panować będą komfortowe warunki dzięki pracy np. Sunis WireFree II io, czyli autonomicznego czujnika nasłonecznienia i Thermis WireFree io, czujnika temperatury (obydwa współdziałają z TaHoma® Premium w oparciu o dwukierunkową bezprzewodową technologię komunikacji radiowej io).

 

Na zakończenie wspomnę o kilku zaletach, które mogą przyczynić się przy podjęciu decyzji o zakupie rolet wchodzących w skład urządzeń w systemie inteligentnego domu. Oto niektóre z nich:

 

Komfort

Niewadliwą zaletą jest umożliwienie sterowania wszystkimi roletami jednocześnie za pomocą pilota lub smartfona. Zawsze po ręką mamy informację o pozycji rolet i innych urządzeń. Dzięki aplikacji Tahoma® na ekranie telefonu wyświetli się status zadanych poleceń.

 

Oszczędność energii

Rolety zapewniają skuteczne ocieplenie domu zimą i naturalną wentylację latem.Oszczędzasz przy tym na wydatkach na energię. Rolety zewnętrzne, gdy je zamkniemy tworzą w przestrzeni między szybą tzw. poduszkę powietrzną, która zatrzymuje ciepło zimą, a latem zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń

 

Bezpieczeństwo

Zabezpieczasz swój dom poprzez systematyczne ruchy rolet symulujące Twoją obecność.

Dzięki programatorom czasowym lub Tahomie®, zarówno rolety jak i oświetlenie mogą się włączać lub wyłączać o określonych godzinach niezależnie od tego czy jesteś w domu, czy poza nim. Jest to ważna godna polecenia ochrona domu i własnego majątku.

 

Ochrona wnętrza

Na koniec ostatnia zaleta, czyli ochrona wnętrza domu przed szkodliwymi działaniami promieni słonecznych. Meble, zasłony i inne przedmioty, które mamy w naszych domach wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych blakną. Wystarczy zainstalować rolety, a można w odpowiedni sposób chronić swoje wnętrze przed ich działaniem.

 

 

Leave a Reply

All fields are required